Posted on

Peoniju audzēšana

Peonijas ir vienas no iecienītākajām ziemcietēm Latvijas dārzos. Peoniju daudzveidība, krāšņums, smarža un ilgmūžība lieliski der gan apstādījumiem, gan griezto ziedu ieguvei. Mūsdienu selekcionāri arvien uzlabo šķirnes un rada jaunas  ar uzlabotu ziedkātu noturību, jauniem krāsu toņiem un smaržu niansēm. Šobrīd populāras kļuvušas Patio jeb podu peonijas ar zemāku augumu (līdz 50 cm).

Peonijas zied no agra pavasara līdz rudenim un arī noziedot saglabā dekoratīvu lapojumu. Lai paildzinātu peoniju krāšņumu, iesakām stādīt šķirnes ar dažādiem ziedlaikiem. Labos apstākļos peonijas vienā vietā var augt vairākus desmitus gadus.

Ar ko vajadzētu sākt?

Vispirms jāizvēlas vieta, jo peonijas ir ziemcietes un vietu visticamāk tām nemainīsiet. Vislabāk izvēlēties saulainu vietu ne pārāk tuvu kokiem vai krūmiem, vietu, kur neuzkrājas ilgstošs mitrums. Augsnei jābūt bagātai ar barības vielām, tāpēc stādot peonijas vēlams augsni ielabot ar neitrālu PH kūdru, trūdvielām vai kompleksiem minerālmēsliem. Vērts atcerēties, ka peonijām patīk vidēji smaga augsne un peoniju nokrāsas šādā augsnē būs spilgtākas nekā smagās augsnēs augošajām.

Kad un kā stādīt?

Peonijas pavairo ar gumsaknēm, tām ir plaša un sazarota sakņu sistēma.

Peonijas var stādīt izmantojot saknes vai jau izaudzētus stādus. Peoniju saknes vislabāk stādīt rudenī – septembrī vai siltā oktobrī. Jau izaudzētus peoniju stādus var stādīt visu sezonu.  Peonijas jāstāda aptuveni 1 m attālumā vienu no otras, jo peoniju saknes aug gan plašumā gan dziļumā līdz pat 1 metram. Bedri peoniju stādīšanai vajadzētu sagatavot vismaz 50x50x50 cm lielumā. Stādot saknes, jāatceras, ka  tās jāstāda tā, lai pumpuri būtu ne pārāk dziļi ( ~3-5 cm dziļumā no augsnes virskārtas). Ja peoniju saknes iestādīs par dziļu – tās neziedēs!

Patio podu peonijas stāda 15-23 cm diametra lielos podos (protams var arī lielākos), rudenī šīs peonijas pārziemināšanai var pierakt vai ienest siltumnīcā/pagrabā.

Ja peonijas iestādītas rudenī, pirmo gadu tās uz ziemu var apklāt ar kūdru vai trūdvielām.  

Kā kopt peonijas?

Jaunām peonijām pirmos divus gadus nevajadzētu ļaut ziedēt, protams, kādu ziedpumpuru var atstāt, bet jo mazāk būs ziedu, jo spēcīgāk attīstīsies sakņu sistēma un pats augs. Pirmajos gados ilgstoša sausuma gadījumos peonijas arī jālaista.

Peonijas sākot no otrā gada vēlams piebarot ar kompleksajiem minerālmēsliem vismaz 3 reizes sezonā (lai veicinātu bagātīgāku ziedēšanu) un rudenī ar organisko mēslojumu. Svarīga arī augsnes irdināšana, lai veicinātu gaisa piekļūšanu saknēm. Peonijām ar nestabiliem ziedkātiem nepieciešams izvietot balstus.

Rudenī krūma lapojumu nogriež līdz zemei (ja lapojums ir veselīgs, var griezt arī pavasarī).

Kāda ir tava pieredze un ieteikumi peoniju audzēšanā? Gaidīsim jūsu domas komentāru sadaļā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *